Uszkár. Franciák tenyésztették ki, bár meglehet, hogy nekünk is van némi közünk hozzá, hiszen a XVII-XVIII. századbeli német források "magyar vízikutyaként" említik a "pudelt". Az egyik legértelmesebb, igen ügyes, nagy munkakedvű, kedves, tanulékony és szolgálatkész fajta. Régen főleg vízi vadászatokon használták, ma, ha dolgozik, többnyire a cirkuszi kutyaszámok sztárja. Világ-szerte elterjedt, kedvtelésből tartják. Szőrét a jellegzetes pudli formára nyírják. Fehér, fekete vagy barna színben tenyésztik, de van ezüstuszkár is. A foltosság küllemi hiba. Nagysága szerint négy változatát: nagy, közép, kis és törpe uszkárt tartanak nyilván.
Nagy uszkár. Marmagassága 45-60 cm, jól idomítható, szolgálatkész, szinte mindent megtanul, ami csak megkívánható egy kutyától.

Törpe uszkár. A nagyobb változatok mindössze 25-28 cm magas, túltenyésztett torzója. Plüssfigurákra emlékeztető formája, csillogó gombszeme népszerűvé teszi, de kényes, az időjárás változásaira igen érzékeny, kimondottan luxusállat.
Pekingi palotakutyácska. Ősrégi, szép hosszú szőrű, a kínai császárok udvarában kitenyésztett, 15-25 cm magas, zömök kis állat. Értelmes, igen ragaszkodik a gazdajához, kimondottan luxuseb. Minden színben előfordul, annál értékesebb, minél parányibb.

Chihuahua. A legdivatosabb és legdrágább, 15-20 cm magas kutyácska. A legkisebbek akár egy pezsgősedénybe is beleférnek. Élénk vérmérsékletűek, az idegent megugatják, de inkább afféle "eredj innen, mert én félek tőled" hangsúllyal. Hosszú és rövid szőrváltozatban, fehértől a sárgán át a feketéig szinte minden színben előfordul. Az azték birodalomban tenyésztették ki, ahol az uralkodó osztály luxuskutyája lehetett hajdanában.

Mops. A mopsz eredetét kutatva több verzió ismeretes, abban azonban a legtöbben egyetértenek, hogy Kínából származik, akárcsak a többi lapos orrú fajta.
A mopsz külseje megtévesztő a tudatlan szemlélő számára. Ez a ráncos képű, dülledt szemű, mindig zsémbes arckifejezést öltő kutya valójában vidám, érzékeny, hűséges, szeretetre méltó, gyengéd lelket takar. Élénk és játékos állat, mely mindig meghálálja a gazda szeretetét és törődését. Ideális családi kutya, jól megfér más kutyákkal, macskákkal, valamint gyerekekkel is. Intelligens, azonban csak türelemmel és játékos formában nevelhető. Aki nem ért a nyelvén, könnyen egy makacs mopsz tulajdonosává válik.

A feje kerek, viszonylag nagy, homlokán jellegzetesen ráncos a bőr. Az orra rövid és széles, nyomott. Jellegzetes a fekete pofa. Szemei nagyok, kör alakúak és dülledtek, nagyon sötétek. Tekintete félénk, könyörgő, kissé szemrehányó. Farka a vége felé vékonyodó, erősen, általában kétszeresen kunkorodó, ún. malacfarok.
FORRÁS: Kelemen Mihály mops oldala
Francia bulldog. Kis testű, mindössze 7-14 kg súlyú, a dogoktól, származó kutyafajta, melynek degeneráltsága már szaporodási rendellenességek sorozatába jelentkezik. Környezeti hatásokkal szemben igen érzékeny, de ragaszkodó természetű, jó őrző hajlamú. Kizárólag kedvtelésből tartják.

Cavalier king charles spániel. A cavalier king charles spánielt egyszerűbben angol törpe spánielnek nevezik. Törpe, mert a 14 különböző spánielfajta közül ő a legkisebbek egyike. Súlya 6-8 kg körül mozog. Elegáns, dekoratív kutya, rendkívül aktív ha mozgásról van szó.

Remekül kiképezhető ezen tulajdonsága miatt agiliti sportra.Ha már kiugrálta magát, nem is lehet elképzelni tőle ideálisabb szobakutyát. Csendes, nyugodt, kis lakásban is remek társ. Szőre ugyan hosszú, de elég heti 1 fésülés, nyírni nem kell, sőt, ha kiállításra kerül, tilos, ott eredeti formájában kell felvezetni. 4 színváltozatban tenyésztik:
-
tricolor (fekete-fehér-cser),
-
blenheim (fehér alapon gesztenye foltok),
-
ruby (vörös),
-
black and tan ( fekete cser jegyekkel).
Magyarországon még kevéssé elterjedt, de egyre nő népszerűsége számos jó tulajdonságának köszönhetően.
FORRÁS: Von Runzlig cavalier kennel |